Jubilejní desátý ročník soutěže Česká biopotravina roku představuje odbornou porotu, která hodnotí výrobky podle stanovených kritérií – chuť, vůně, způsob zpracování a výroby, použité suroviny, celkový koncept výrobku, obal, celkový vzhled, inovativnost a použitý marketingový mix. Kvalitu hodnotí i ředitel akreditované laboratoře BUREAU VERITAS
Přihlášené výrobky jsou hodnoceny a vybírány odbornou porotou, složenou ze známých a zkušených zástupců marketingu, potravinářství, medií, spotřebitelských sdružení a zástupců vyhlašovatele a odborných garantů soutěže.
Složení poroty soutěže Česká biopotravina roku 2011:
• Pavel Maurer, PŘEDSEDA POROTY; vydavatel prestižního výběru nejlepších českých restaurací „Maurerův výběr GRAND RESTAURANT“
• Tomáš Kreutzer, Potravinářská komora ČR, ředitel úřadu
• Kateřina Nesrstová, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, manažerka
• Jiří Urban, Bioinstitut
• Vladimír Poštulka, textař, scénárista, spisovatel a gourmet-kritik, autor knihy Labužníkův lexikon
• Eva Klánová, šéfredaktorka časopisu Retail Info Plus
• David Bouma, šéfredaktor časopisu Úroda
• Tomáš Zídek, náměstek ministra, Ministerstvo financí ČR
• Naďa Lichte, PROveletrhy s.r.o., jednatelka, zástupce veletrhu BioFach, partnera soutěže
• Marek Matocha, BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o., ředitel akreditované chemické a mikrobiologické laboratoře
Marek Matocha, ředitel akreditované chemické a mikrobiologické laboratoře společnosti BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o. zdůrazňuje: „Naše společnost podporuje vysokou kvalitu a bezpečnost potravin v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci, přístup k životnímu prostředí, a sociální zodpovědnost. Je již tradičním zlatým partnerem prestižní soutěže Česká biopotravina roku a aktivně se tak podílí na zvýšení povědomí o produktech ekologicky šetrného a udržitelného hospodaření.“ „Pro všechny výrobce potravin jsou velice důležité všechny články potravinového řetězce, tzn. od zajištění kvalitní prvotní suroviny, dopravy, skladování, vlastní výroby a odbytu tak, aby si konečný spotřebitel pochutnal na prvotřídní potravině. Na výrobce bioproduktů jsou v tomto směru kladeny ještě vyšší nároky,“ vysvětluje Tom Václavík z agentury Green marketing, který soutěž organizuje. Biopotraviny musí samozřejmě splňovat, kromě předpisů pro ekologické zemědělství, i ostatní zákonné normy v oblasti bezpečnosti a značení potravin. Laboratoř Bureau Veritas provádí nezávislé, akreditované testování stavu potravinářských produktů nesoucích označení bio i ostatních potravin.
„Nejčastěji provádíme stanovení obsahů kontaminantů (těžké kovy, pesticidy, polyaromáty), aditiv (konzervanty, sladidla, barviva) a mikrobiologické rozbory jako např. plísně a kvasinky, E. Coli apod. Provádíme také návrhy a korektury obalů, aby splňovali zákonné normy a neklamaly spotřebitele,“ upřesňuje Marek Matocha.
Jaká by měla být kvalitní biopotravina? Její výroba by měla znamenat co nejmenší zátěž životnímu prostředí, měla by být vyrobena z pokud možno místních surovin a při zpracování by měly být použity tradiční šetrné výrobní postupy. Takový postup by měl zajistit vynikající chuť biopotraviny. Výrobci biopotravin by neměli klamat zákazníky dojmem, že jde o výrobek, který jim zajistí zdraví.